Fundamenty budynków z płyty warstwowej.

Bez względu na to czy bierzemy pod uwagę fundamenty budynków z płyty warstwowej, czy też tych murowanych lub drewnianych, zawsze pełnią one taką samą funkcję. Ich podstawową rolą jest ochrona nieruchomości przed osuwaniem się i zapadaniem w ziemię. Najczęściej fundamenty wykonuje się z betonu lub żelbetu. Są wtedy mocne i dają pewność, że nie spękają i nie będą się osuwały nawet przy skrajnych warunkach pogodowych.

Nieruchomości, do których konstrukcji wykorzystano płyty warstwowe są lżejsze od innych, więc ich fundamenty również mogą być odrobinę mniej skomplikowane. Nadal muszą jednak przejmować na siebie ciężar budynku. Bez względu na to, czy do budowy konstrukcji zostały użyte płyty ścienne z betonu, czy z blachy, podstawa w postaci fundamentu koniecznie musi pozostać maksymalnie wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne.

Jeśli w grę wchodzi płyta warstwowa z blachy ocynkowanej, to wielokrotnie nie używa się nawet fundamentów. Jednak można tak postąpić wyłącznie w konstrukcjach tymczasowych. W każdym innym wypadku fundament musi chronić budowlę przed runięciem. Poza tym, podstawa budynku wpływa też na ogólne bezpieczeństwo użytkowników. W przypadku płyt betonowych, dobrze, aby fundament był osadzony nieco głębiej.

Wśród typów fundamentów, na uwagę zasługują te słupowe, które są lekkie i najlepsze do lekkich konstrukcji, czyli na przykład tych stalowych. Poza tym, powszechnie używane są płyty fundamentowe, które są tanie i proste w zrobieniu. Czasem najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ława fundamentowa, którą tworzy się z wylewanego betonu, który niejednokrotnie musi być dodatkowo deskowany.