Zanim sięgniemy po płyty warstwowe, koniecznie powinniśmy poznać ich wszystkie typy. Najpopularniejsze rodzaje płyt warstwowych to te dachowe i ścienne. Jednak, poza nimi spotykamy również płyty działowe. Oprócz tego, rozróżniamy je w zależności od budowy. Jedne powstają z betonu zbrojonego, inne z blachy ocynkowanej, przy czym każda z nich zawiera w sobie środek, nazywany rdzeniem. Może on mieć postać styropianu, wełny mineralnej lub poliuretanu.
Rdzeń płyty decyduje o stopniu jej nieprzepuszczalności. Każdy z materiałów użytych do jego wykonania może izolować, lecz poszczególne płyty będą przydatne do innego wykorzystania. Na przykład, przy ścianach działowych można użyć płyt mniej odpornych na czynniki atmosferyczne. Na temat do budowy podstawowych ścian, niezbędne będą płyty obornickie o najwyższej termoizolacji.
Konkretne rodzaje płyt umożliwiają nam pełną budowę nieruchomości połączoną z pracami wykończeniowymi. Możemy bezproblemowo stworzyć najważniejsze elementy budynku, jego podstawę w postaci ścian, dach, ale też mamy możliwość podziału go zgodnie z naszym zapotrzebowaniem. Dodatkowo, budowle, które będziemy wznosili można przeznaczyć do rozmaitych celów.
Nieruchomości, na które składają się płyty dachowe wykonane z blachy to najczęściej magazyny, garaże lub warsztaty. Wyglądają estetycznie i są wytrzymałe. Można je szybko montować i rozbierać, dzięki czemu jest te płyty to materiał idealny na tymczasowe budynki. Natomiast płyty ścienne z betonu zbrojonego pozwalają na konstrukcje długotrwałe takie, jak budynki mieszkalne i użytkowe.