Każda nieruchomość, bez względu na to, z jakie powstaje materiału, powinna mieć zapewnione trwale fundamenty. Bezsprzecznie wpływają one na ogólną jakość budynku, ale także na bezpieczeństwo jego użytkowników. Tego typu podstawy potrzebują zarówno konstrukcje murowane, drewniane, jak i te, do których wzniesienia wykorzystywane są płyty warstwowe.
Gdy chodzi o fundamenty budynków z płyty warstwowej, to oczywiście, mogą one być znacznie lżejsze i mniej skomplikowane niż te pod dom murowany. Najczęściej tworzy się je z płyty fundamentowej. Osadza się ją na wyrównanej i ubitej ziemi. Jej parametry pozwalają mieć pewność, że stający na niej budynek nie będzie się zapadał, a nieco się osadzając w gruncie, zrobi to równomiernie. Taka opcja fundamentu sprawdza się głównie, jeśli używana jest płyta warstwowa betonowa.
Jeśli do konstrukcji wykorzystujemy głównie płyty ścienne stalowe, to możemy zdecydować się na fundament słupowy. Jest on wprost stworzony do lekkich nieruchomości. Przyda się szczególnie wtedy, gdy musimy liczyć się z niekorzystnymi warunkami glebowymi i wodnymi. Tego typu fundament pozwoli nam zabezpieczyć konstrukcją przed ewentualną katastrofą.
Bez względu cna to, czy sięgamy po płyty obornickie stalowe, czy betonowe, warto też rozpatrzyć użycie innych rodzajów fundamentów. Możemy zastanowić się nad lawą fundamentową, która wymaga nieco więcej pracy, gdyż opiera się na wylaniu betonu oraz jego późniejszym deskowaniu. Czasem niezbędne okazują się pale i studnie, które służą przy osadzaniu budynku bardzo głęboko w gruncie.